پیش بینی از اقبال سه صنعت پرطرفدار بورسی تا پایان سال


یک کارشناس بازار سرمایه ضمن اشاره به عوامل موثر بر رشد بازار سهام و پیش بینی اقبال سه صنعت پرطرفدار گفت: اگر موضوع خاصی پیش نیاید، روند صعودی شاخص بصورت ملایم تا پایان سال ادامه دارد.

به گزارش اخباربانک، ولید هلالات با اشار ه به عواملی که زمینه رشد بازار سرمایه را فراهم کرده به ایرنا گفت: از فصل پاییز این تصور وجود داشت که دولت ضمن افزایش قیمت بنزین سراغ دیگر حامل های انرژی می‌رود و زمینه افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت آنها را ایجاد می‌کند. در زمان ارسال لایحه بودجه از سوی دولت مشخص شد این افزایش قیمت شدید نیست، قیمت گاز فقط هفت درصد افزایش پیدا کرد و از این جهت نگرانی‌های موجود مبنی بر اینکه دولت به دنبال افزایش حامل‌های انرژی و حذف معافیت‌های مالیاتی است برچیده شد.

وی افزود: توافقات تجاری که در سطح دنیا اتفاق افتاد ترمز کامودیتی‌ها را کشید و منجر به کاهش قیمت‌ها در بازار جهانی شد. همچنان شاهد ورود کد های جدید به خصوص از سمت غیرتهرانی‌ها به بورس هستیم هر چند که این رقم ها ناچیز و مهم نباشند اما مجموع آنها رقم‌های چشمگیری محسوب می‌شوند.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بازدهی دلار در یک سال اخیر صفر و میزان تورم رو به افزایش بوده، گفت: در کنار رکود بازار دلار، طلا و سکه و نیز سود  ۲۰ درصدی بانک ها، نقدینگی‌ به سمت بازار سهام سوق پیدا کرد و ورود حجم گسترده‌ای از نقدینگی باعث شد تا بازار بدون اصلاح به سمت بالا پیش رود. مولفه‌های بسیار گسترده‌ای بر شاخص بورس اثرگذار است و ممکن است روزی بازار مثبت اما شاخص منفی باشد بنابراین سرمایه‌گذاران نباید نگرانی چندانی از روند معاملات بازار داشته باشند.

هلالات گفت: شاخص ابتدای اردیبهشت در مرز ۲۰۰ هزار واحدی بود اما اکنون به ۳۷۰ هزار واحد رسیده باشد که نشان‌دهنده رشد خوب بازار است بنابراین بازار افتی نخواهد داشت و با شیب ملایم رشد می‌کند.همیشه در بازار با ریسک سیاسی و نظامی همراه بوده ایم و هر زمانی این موضوع تشدید شود بر کلیت بازار اثرگذار خواهد بود. اکنون فضای ذهنی حاکم در بازار سرمایه ورود نقدینگی سرمایه‌گذاران به سمت بورس است و چنین رویکردی وجود دارد که بورس همین طور پرقدرت به روند ادامه می دهد و در صورت تداوم چنین ذهنیتی بورس با مشکلی مواجه نمی شود.

وی ادامه داد: اگر حقوقی‌های بزرگ بازار عرضه‌های سنگین داشته باشد و در بازار با مسایل سیاسی همراه شویم روند معاملات بورس، تهدید کننده می‌شود اما در حالت طبیعی بازار با مشکل چندان زیادی همراه نیست و موضوع بااهمیتی بازار را تهدید نمی‌کند. رشد بانکی‌ها در بازار ادامه دار است زیرا هزینه پول در این مراکز با توجه به قوانینی که بانک مرکزی تصویب کرده نسبت به گذشته کاهش پیدا کرده و بعد از چند سال اکنون به سود رسیده اند.

هلالات افزود: گروه سنگ‌آهن و معدنی‌ها نیز به دلیل قیمت جهانی و نرخ دلار نیمایی فضای خوبی خواهند داشت و با تقسیم سود چشمگیری در مجامع همراه هستند. گروه خودرو به دلیل موضوع تجدید ارزیابی مورد اقبال بازار قرار گرفته و با تایید موضوع ارزیابی بطور حتم مورد اقبال بیشتری قرار خواهد گرفت.

امتیاز ما
برای ارزیابی این پست کلیک کنید!
[تعداد کل: 0 میانگین: 0]

اخبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *