حداقل حقوق کارگران و کارمندان در سال ۹۹ اعلام شد.


هرچند حداقل حقوق کارمندان دولت تا حدودی مشخص شده و طبق اعلام نماینده‌های مجلس این میزان به ۲٫۸ میلیون تومان رسیده اما در مورد حداقل حقوق کارگران برای سال ۹۹ هنوز معلوم نیست چه تصمیمی گرفته خواهد شد؟ احتمالا این میزان چقدر افزایش می‌یابد؟
حداقل حقوق کارگران و کارمندان در دو ساز و کار متفاوت هر ساله تغییر می‌کند. درباره حقوق کارگران شورای عالی کار متشکل از سه نماینده دولت، سه نماینده کارگران و سه نماینده کارفرمایان در میانه اسفند ماه هر سال تصمیم‌گیری می‌شود. مبنای این تصمیم‌گیری نیز دو عامل تورم و سبد هزینه معیشت خانوار است. طبق آخرین اعلام مرکز آمار ایران میزان تورم در ۱۲ ماهه منتهی به دی ماه امسال بیش از ۳۸ درصد بود. اما درباره سبد هزینه خانوار مرجع رسمی برای اعلام کننده این نرخ وجود ندارد.
اما درباره کارمندان دولت چه سازوکاری وجود دارد؟ هر ساله دولت در قالب لایحه بودجه سال بعد، پیشنهاد خود درباره افزایش حقوق کارمندان را هم به مجلس می‌دهد تا در نهایت نماینده‌های مجلس در این مورد تصمیم‌گیری کنند.
در امسال پس از پیشنهاد افزایش ۱۵ درصدی حقوق کارمندان توسط دولت، رئیس مجلس گفت: افزایش ۱۵ درصدی حقوق بهتر است به صورت پلکانی معکوس اجرا شود تا قشرهای پایین تر بیشتر بهره‌مند شوند، ضمن آنکه علاوه بر نرخ ۱۵ درصدی افزایش حقوق، استثنائاتی در خصوص افزایش حقوق اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و خلبانان دیده شده است.
اول بهمن ماه امسال هم نایب‌رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه کل کشور سال ۹۹ از مصوبه این کمیسیون در مورد افزایش ۱۵ درصد حقوق‌ کارمندان در سال ۹۹ و تعیین مبلغ دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به عنوان حداقل حقوق در سال آینده خبر داد.
علاوه بر اظهارات علی‌اصغر یوسف‌نژاد درباره حداقل حقوق کارمندان در سال ۹۹،غلامرضا تاج‌گردون، رییس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه کل کشور سال ۹۹ نیز گفته است که براساس مصوبه کمیسیون تلفیق حقوق یک میلیون و ۱۰۰ هزار کارمند در سال آینده تا ۸۰ درصد افزایش پیدا خواهد کرد.
با این حال رئیس سازمان برنامه و بودجه گفته است: علاوه بر افزایش ۱۵ درصدی با استفاده از روش پلکانی نزولی حقوق کارکنان به کف حقوق در نظر گرفته شده افزایش پیدا می‌کند.
در هر صورت باید دید در روزهای آینده در نهایت مجلس چه تصمیمی خواهد گرفت و آیا در صحن علنی مجلس افزایش ۱۵ درصدی حقوق کارمندان و حداقل حقوق ۲٫۷ میلیون تومانی تصویب خواهد شد؟
امتیاز ما
برای ارزیابی این پست کلیک کنید!
[تعداد کل: 0 میانگین: 0]

اخبار

اخباراخباراقتصادیاقتصادبودجهحداقلیحقوقدولتسال99کارکنانکارگرانکارمندانمالیمجلس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *