اقتصاد ایران سال آینده بدون بازگشت آمریکا به برجام ۱.۸ درصد رشد خواهد کرد


اقتصاد ایران سال آینده بدون بازگشت آمریکا به برجام ۱.۸ درصد رشد خواهد کرد:

موسسه مالی بین المللی اعلام کرد اگر بایدن، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا، تحریم‌ها علیه ایران را که باعث رکود اقتصادی شدید طی 3 سال گذشته شده لغو کند، اقتصاد ایران می تواند در سال آینده میلادی تا 4.4 درصد رشد داشته باشد. البته بحران ویروس کرونا احتمالاً سرمایه‌گذاری خارجی را محدود می‌کند.
جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید.
پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا احتمال پیوستن دوباره این کشور به معاهده اتمی با ایران را افزایش داده است. تحریم‌های ایران طی این قرارداد برداشته شده بود. البته دورنمای این اتفاق هنوز نامطمئن است چون هر دو طرف خواستار تعهدات بیشتر هستند. ارزش ریال ایران در سال جاری میلادی 50 درصد نسبت به دلار کاهش یافته که نشان دهنده آسیب دیدن اقتصاد این کشور از تحریم‌های آمریکا و همه‌گیری ویروس کروناست. ارزش ارز ایران با خبر احتمال پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه اکتبر افزایش یافت.
ترامپ در 2018 از قرارداد اتمی برجام بیرون رفت و ایران با کاهش پایبندی به تعهداتش پاسخ این اقدام ترامپ را داد.
موسسه مالی بین المللی که یک نهاد تجاری برای صنعت مالی جهان است اعلام کرد اگر آمریکا بیشتر تحریم های اقتصادی علیه ایران را تا پایان 2021 لغو کند، اقتصاد این کشور می تواند تا 4.4 درصد رشد کند. انتظار می‌رود اقتصاد ایران در سال جاری میلادی 6.1 درصد کوچک شده باشد.
طبق پیش‌بینی این موسسه، اقتصاد ایران در 2022، 6.9 درصد و در 2023، 6 درصد رشد خواهد کرد. اگر صادرات نفت ایران افزایش یابد، ذخایر خارجی این کشور تا پایان 2023 به 109.4 میلیارد دلار می‌رسد.

امتیاز ما
برای ارزیابی این پست کلیک کنید!
[تعداد کل: 0 میانگین: 0]

اخبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *